Dzisiaj będzie o dzielnicy leżącej w południowo-wschodniej części Gdańska, o Olszynce. Byliśmy tam w sierpniu 2011 roku i niedawno znalazłam zdjęcia z tego spaceru.
Do Gdańska przyłączona została w 1933 roku. Znajduje się tam zabytkowy dwór. Zbudowany został w 1802 roku. Przed II wojną światową był własnością Neufelda. Ponoć w 2013 roku dwór został przekazany zborowi zielonoświątkowców w użytkowanie na 50 lat. Planowane jest otwarcie w nim Izby Dziedzictwa Kulturowego Mennonitów, którzy działali na tych terenach. Może dzięki temu nie zniszczeje do końca.
Jest też tam dawna fosa i ramię ujściowe Motławy przez Śluzę Kamienną oraz bastiony fortyfikacji gdańskiego Dolnego Miasta. Śluzę Kamienną wybudowano w latach 1619-1623. Budowla jest osadzona na umieszczonym na palach ruszcie złożonym z płyt kamiennych i bali sosnowych. Była zamykana dwiema parami wrót, z których zachowały się wrota od strony miasta. Nad śluzą znajdował się most zwodzony, który został zastąpiony w połowie XIX wieku mostem stałym. W 1668 i 1672 śluzę wyposażono w dwie lunety tzw. Świńskie Głowy, pomiędzy którymi ciągną się dwie kamienne grodzie. Na końcach grodzi stoją cztery wieżyczki, Cztery Dziewice, które miały uniemożliwiać przejście wrogów po grodziach. Celem wzniesienia budowli była regulacja stanu wody w fosach i umożliwienie pracy młyna wybudowanego nieopodal śluzy. Możliwe było również skierowanie wody na przedmiejską okolicę, w celu zalania jej w czasie obrony miasta i uniemożliwienia dostępu do miasta od południa.
Z wybudowanych w latach 1623–1638 fortyfikacji pozostała w tym rejonie Brama Nizinna.
W pobliżu bramy znajdują się zabytkowe Baszta Biała z 1461 roku.
Bliżej centrum, nad Motławą powstają nowoczesne budynki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz