niedziela, 22 lipca 2018

Będomin - muzeum hymnu

             Muzeum mieści się w dworze szlacheckim, należącym w latach 1740-1785 do rodziny Wybickich. Józef Wybicki autor tekstu Mazurka Dąbrowskiego będącego hymnem państwowym Polski, tam właśnie się urodził.

         Pierwszy budynek został zbudowany przez rodzinę Gleissen-Doręgowskich na początku XVIII wieku.  W latach 1741 i 1772-1773, kiedy Będomin  był  w posiadaniu rodu Wybickich, przebudowano go na dwór w polskim stylu. Z tego czasu pochodzi istniejąca do dziś parterowa część dworu. Za czasów ostatnich właścicieli Będomina rodziny Dahlweid, w 1906 roku, wschodnia część dworu spłonęła.  W 1912 roku budynek radykalnie przebudowano, nadając mu formę budowli dwukondygnacyjnej. W latach 1977-1978 w dworku przeprowadzono gruntowną renowację i zaadaptowano go na muzeum.  Przywrócono mu wygląd z II połowy XVIII wieku, a pomieszczenia  wyposażono zgodnie z tradycją polskich dworków szlacheckich. Wokół pozostałości ogrodu, parku, wielkie stare drzewa. Niektóre uznane jako pomniki przyrody.


















          A to widok na pola sąsiadujące z dworkiem.



       W muzeum zgromadzono  pamiątki po Józefie Wybickim i innych postaciach z jego epoki, dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego, obrazy o tematyce patriotycznej, broń - szable i pistolety z XIX wieku, biżuterię patriotyczną z okresu powstań narodowych, pamiątkowe medale, emblematy wojskowe, patriotyczne pocztowe kartki i telegramy,  muzykalia , takie jak śpiewniki i nuty polskich pieśni i temu podobne.






            Do zbiorów muzeum, swoje pamiątki dorzucili też spadkobiercy ostatnich właścicieli.


             Byliśmy też w ogrodzie botanicznym w  Orlu. To były miejsca cieszące oko i duszę. Na koniec spotkaliśmy jednak coś, co zatrwożyło. Pamiątka po ubiegłorocznej burzy i całe połacie lasu zniszczone bezpowrotnie. To był straszny żywioł. Staramy się pielęgnować to co stare. Las rósł dziesiątki lat, a wystarczyła jedna noc, a może tylko godzina.







Brak komentarzy: