wtorek, 9 października 2018

Północno zachodnie - Drawsko Pomorskie

         Z  Koszewka ruszyliśmy do Drawska, gdzie od 1946 roku, na południe od miasta znajduje się  jeden z największych poligonów w Polsce i Europie, Poligon Drawski.  Drawsko Pomorskie otrzymało prawa miejskie w 1297 roku, chociaż gród i osada istniały już od VII wieku. Ziemie te zostały włączone do powstającego państwa polskiego przez Mieszka I. Później tereny te stały się własnością margrabiów brandenburskich jako obszary tzw. Nowej Marchii. 1 listopada 1877 dotarła do Drawska linia kolejowa. W okresie międzywojennym zapewniała ona połączenie m.in. z Berlinem. Był to jeden pociąg pospieszny dziennie z czasem przejazdu pięć godzin.


           Z zabytków wymienić należy późnogotycki  Kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Położenie kamienia węgielnego pod jego budowę nastąpiło w połowie XIV wieku, a ukończono budowę wybudowaniem wieży w połowie XV wieku. W 1664 roku kościół spłonął, powodując  zawalenie się gotyckich sklepień.  Odbudowano go dopiero w 1913 roku. 






               Obok kościoła szachulcowy budynek, dawny magazyn soli z 1700 roku. Jeszcze dalej plebania, dom z 1800 roku.




               Do zabytków zalicza się całe śródmieście. Jest tam kilka ciekawych kamienic.



              Ciekawe jest też WC w jednym z barów. Dwuosobowe. Swoją drogą ciekawe, czy w przypadku kolejki korzystają z niego dwie osoby na raz.



           A może jednak warto by wstawić działową ściankę?

Brak komentarzy: