wtorek, 9 października 2018

Północno zachodnie - Świdwin

         W kolejnym dniu zwiedzanie zaczęliśmy od Świdwina. W XII wieku gród pomorski na szlaku handlowym z Kołobrzegu do Wielkopolski. W wieku XIII został przekazany zakonowi norbertanów z Trzebiatowa. Później odsprzedany margrabiom brandenburskim i włączony do Nowej Marchii jako lenno książąt meklemburskich. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1280 roku, najstarsza pieczęć datowana na rok 1296. Od roku 1319 Świdwin był miastem prywatnym rodu Wedlów, którzy w latach 1384-1455 odstąpili miasto i zamek zakonowi krzyżackiemu. W 1477 roku został tam wybudowany klasztor Zakonu Kartuzów Od 1538 roku zaznaczyły się wpływy protestantyzmu. W latach 1540-1808 w mieście przebywają joannici, którzy organizują na zamku siedzibę komandorii. Miasto dziesiatkowały zaraza, na którą zmarła 1/3 mieszkańców, oraz duże pożary, a w 1621 roku panowały niezwykle niskie temperatury. Dodatkowe spustoszenia przyniosła wojna trzydziestoletnia. Po drugiej wojnie światowej miasto zasiedliła ludność z dawnych kresów wschodnich. Wysiedlono zaś Niemców. Miasto swój rozwój w dużym stopniu zawdzięcza istniejącym tu lotniczym jednostkom wojskowym. W 1480 roku syn landwójta. Krzysztof von Polentz był na wyprawie do Ziemi Świętej. Po powrocie, w podziękowaniu za szczęśliwy powrót, ufundował w Świdwinie kaplicę Świętego Grobu. Została ona wzniesiona w takiej odległości od miasta, jaka dzieliła Kalwarię od bram Jerozolimy. W kaplicy tej rycerz Krzysztof umieścił przywiezioną przez siebie relikwię z drzewa krzyża świętego. Do zabytków wpisany został cały obszar starego miasta.







      Gotycki kościół MB Nieustającej Pomocy zbudowany w 1338 roku. W ponad 100 lat później, w 1475 r. przebudowano boczne kaplice, gdzie umiejscowiono zakrystię. Wieżę dobudowano w 30 lat później. W czasie II wojny światowej bardzo poważnie uszkodzony, po wojnie odbudowany.


          Zamek Joannicki  zbudowany w XIII wieku nad rzeką Regą w celu ochrony szlaków handlowych znad Morza Bałtyckiego na południe kontynentu oraz ze Szczecina do Białogardu. Nazwa zamku pochodzi od joannitów, którzy od XVI do XIX wieku mieli w nim siedzibę swojej komandorii. Obecnie w obiekcie znajduje się Biblioteka Miejska, Kino, Centrum Informacji Turystycznej i Gospodarczej oraz Świdwiński Ośrodek Kultury.














           Brama Kamienna  wybudowana w XIV wieku, była jedną z trzech bram chroniących miasto. Do czasów teraźniejszych zachowała się jako jedyna. Jej przebudowa miała miejsce w 1475 roku.  W 2002 r. bramę zaopatrzono we wrota, stylizowane na gotyckie.



Brak komentarzy: