Chociaż jest początek stycznia, nic o tym nie przypomina. Ani grama śniegu, a pogoda raczej zaprasza na wiosenny spacer. Pojechaliśmy więc do Wirt. Jest to miejscowość w gminie Zblewo na Kociewiu w której znajduje się arboretum, najstarszy w Polsce ogród dendrologiczny. Jego początki sięgają lat 1875 -1880, kiedy to nadleśniczy Nadleśnictwa Wirty Adam Putrich na teren tamtejszej szkółki wprowadził szpalerowe nasadzenia drzew i krzewów. Wówczas była to szkółka drzew owocowych. Poszedł również za ówczesną modą zadrzewiania gatunkami innych stref klimatycznych. Nawiązał kontakt z ogrodami botanicznymi w Berlinie i Eberlswalde.
Kiedy egzotyczne gatunki się przyjęły i dobrze rozwijały w latach 1890 -1897 założył powierzchnie doświadczalne dla naturalizacji i aklimatyzacji drzew obcego pochodzenia oraz badania ich przydatności w naszym klimacie. Założono dla nich specjalne księgi do rejestracji wyników pomiarowych. W okresie międzywojennym dokonano pierwszego spisu drzewostanu. W latach pięćdziesiątych utworzono alpinarium.
Arboretum składa się części leśnej i parkowej. Kolekcja w części parkowej to drzewa i krzewy wysadzone rzędami wzdłuż dróg oddzielających dawne kwatery szkółkarskie. Z czasem zostały one wykorzystane do zakładania nowych kolekcji drzew i krzewów wysadzanych grupami. Część leśna jest znacznie większa i obejmuje powierzchnie doświadczalne.
Byłam tam już wielokrotnie i mam nadzieję, że nie po raz ostatni. A tak było w nim w styczniu 2012 roku.
/ 9 styczeń 2012 /
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz