środa, 25 września 2019

Neuzelle / lubuskie i dolnośląskie/

            Po obiedzie  zjedzonym w Gubinie , pojechaliśmy do Neuzelle. Jest to niewielka miejscowość leżąca w Brandenburgii.




                Celem naszej tam podróży było opactwo Cystersów.  Zostało założone w 1268 roku przez margrabiego Miśni Henryka III jako świadectwo pamięci o jego zmarłej żonie Agnieszce. Kompleks klasztorny wzniesiono  pomiędzy 1300–1330 rokiem. W dobie średniowiecza mnisi z Neuzelle mieli duże majątki ziemskie. Do klasztoru Neuzelle należało ponad 30 łużyckich wsi.  W czasie reformacji klasztor zachował swoją katolicką tożsamość, pomimo że mieszkańcy okolicznych terenów przyjęli nauki Lutra i Łużyce Dolne zostały przejęte przez protestanckich Wettynów. Mnisi z Neuzelle otrzymali gwarancję nienaruszalności klasztoru. Dopiero działania wojny trzydziestoletniej spowodowały przejęcie opactwa przez protestantów i zniszczenie gotyckiego kompleksu. Odbudowano go w stylu barokowym.  Kres świetności opactwa położyło przejęcie Dolnych Łużyc przez Fryderyka Wilhelma III.  Klasztor skonfiskowano i zamieniono na sierociniec oraz siedzibę seminarium nauczycielskiego. Odtąd klasztorem zarządzało  państwo pruskie, zaś kościół pełnił rolę katolickiej parafii.  Pobliski kościół Świętego Krzyża należał do ewangelików. W 1996 powołano fundację mającą na celu odnowienie dawnego kompleksu klasztornego. W 2004 otworzono odnowiony ogród klasztorny i budynek oranżerię.  W roku 2018 do budynków klasztornych powrócili mnisi. 
         W skład zespołu klasztornego należy katolicki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.





















           Nieco na uboczu, ale również na terenie klasztoru znajduje się kościół św. Krzyża Wybudowany był jako kościół dla ludu,  podczas gdy kolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny była przeznaczona dla mnichów. Także i ta świątynia opływa barokiem. Od rozwiązania klasztoru w 1817 roku kościół wykorzystywany jest jako ewangelicki kościół parafialny, podczas, gdy dawny kościół konwentu pw. Najświętszej Maryi Panny pozostał katolicki. 







         W XVII i XVIII wieku  kompleks klasztorny przebudowany został na reprezentacyjny barokowy obiekt. Klauzura, kolegiata i skrzydło książęce odgranicza spory plac na północy, a na zachód znajduje się kancelaria Klasztoru. Na południu usytuowane są budynki gospodarcze.  Architekturę gotycką znajduje się jeszcze w pomieszczeniach klauzury i na krużganku



                 Za bramą ogrodu leży barokowy Ogród Klasztorny. 5-hektarowy park został w 2004 roku  zrekonstruowany według oryginalnych planów z atlasu klasztoru z 1758 roku. Jedyny barokowy ogród w Brandenburgii należy do najbardziej znaczących kompleksów ogrodowych Niemiec. Podziwiać można  barokowe osie ścieżek, tańczące fontanny, piękny stary drzewostan, cytrusy w donicach ustawionych na skarpie.




















  
            Podczas zakładania ogrodu, około 1755 roku została wybudowana oranżeria. W latach 1840 - 1993 po licznych przebudowach służyła jako sala gimnastyczna. Od 2004 roku  w  odrestaurowanym budynku znowu jak dawniej zimują cytrusy, a latem pełni ona rolę kawiarni.


           Cystersi mogli się również pochwalić klasztornym browarem, którego początki sięgają najprawdopodobniej początków świątyni., Sprzedaż piwa była jednak dozwolona dopiero od 1589 roku. Obecny budynek postawiono w roku 1903, a w roku 1933  rozbudowano. Jest to jedyny klasztorny browar w Brandenburgii.  Z mnichem  przewodnikiem można zwiedzać  starą część browaru, w której zachowały się nawet XIV wieczne urządzenia do warzenia złocistego napoju. Dzięki sklepowi firmowemu w pobliżu klasztoru  można nabyć piwo wszystkich możliwych rodzajów i smaków. 



Brak komentarzy: