sobota, 28 września 2019

Bolesławiec / lubuskie i dolnośląskie/

         Posileni kawą w Wiechlicach  i zaspokojeni ciekawością w Henrykowie ruszyliśmy dalej. W kolejności był Bolesławiec. To już dolnośląskie. Najstarsze ślady pobytu człowieka w rejonie Bolesławca pochodzą z okresu paleolitu, czyli  około 10 000 lat p.n.e. Posiada przez to bardzo długą historię. Nazwa  wywodzi się od słowiańskiego imienia  Bolesław. Miasto zadbane jak perełka. Bardzo nam się podobało. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu, bo miał być Kliczków i określona godzina zwiedzania, więc trochę przejazdów i centrum, a w nim Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Kościół w miejscu obecnego istniał w połowie XIII wieku. W roku 1429 roku husyci go spalili. Na  podwalinach starego wybudowano nowy.  W 1642 roku nowa świątynia uległa częściowemu zniszczeniu, odbudowano ją II połowie XVII  i do połowy XVIII wieku.  Otrzymała wtedy barokowy wystrój. W murze zewnętrznym znajdują się liczne XVI i XVII wieczne epitafia, a przy wejściach do świątyni  stoją rzeźby świętych, przeniesione z różnych miejsc miasta. Ścianę południową oprócz epitafiów zdobi  zegar słoneczny z 1907 roku.









               
       W centrum rynku, tradycyjnie ratusz miejski, z 1525 roku, przebudowany w roku 1781.  Obecnie  spełnia funkcję urzędu miasta. Najpiękniejszą częścią jest Pałac Ślubów. Budowla posiada jedną wieżę. W latach 2012-2013 przeszedł gruntowną renowację i odzyskał dawny blask.





                Wokół rynku urocze kamieniczki. Wszędzie dużo kwiatów, drzewka . Jak w bajce.







             Jedną z najważniejszych inwestycji budowlanych przełomu XIX i XX wieku były  Miejskie Zakłady Kąpielowe. Obiekt zlokalizowano na plantach w malowniczym otoczeniu zieleni. Realizację przedsięwzięcia wsparł bolesławiecki radca finansowy Albert Kessler, który pokrył większość kosztów budowy. W roku 1911 Wilma Taemmer przekazała miastu, zgodnie z życzeniem swego zmarłego męża, 150 000 marek na wybudowanie basenu krytego i sali ćwiczeń, czyli była kolejnym fundatorem. Budynek  wkomponowany w jedną z baszt należących do pasa murów miejskich.  dawne Miejskie Zakłady Kąpielowe funkcjonują jako Termy Bolesławiec.


             Vis a vis najstarsza sala gimnastyczna w Bolesławcu. Należała dawniej do gimnazjum żeńskiego.


          Imponujący budynek królewskiego gimnazjum z lat 1861–1864 wybudowany w stylu neogotyckim początkowo spełniał rolę gimnazjum, obecnie w budynku mieści się Sąd Rejonowy. Zdjęcie byle jakie, bo kradzione w czasie jazdy. W internecie znalezione jest lepsze.



           Bolesławiec chyba najbardziej rozsławiła ceramika. Na muzeum nie mieliśmy czasu, ale zakupy pamiątkowe musiały być.


Brak komentarzy: